KNJIŽNIČNI RED

Poslanstvo šolske knjižnice

• S svojim knjižnim gradivom šolska knjižnica zagotavlja, širi in poglablja znanja učencev. Usposablja jih za samostojno učenje in ustvarjalno delo. Sodeluje pri uresničevanju sodobnih oblik vzgojno-izobraževalnega dela.

Članstvo

• Vsi učenci in delavci šole so člani šolske knjižnice. Izjemoma so lahko člani knjižnice tudi drugi. Članarine ni.

Čas odprtosti

• Knjižnica je za izposojo gradiva odprta vsak dan od 7.00 – 14.00, razen kadar poteka v knjižnico pouk.

Izposoja knjižničnega gradiva, izposojevalni roki

• Uporabniki knjižnice si lahko izposojajo knjige na dom ali v čitalnici.
  • Učenci prihajajo v šolsko knjižnico enkrat tedensko, ko imajo njen obisk in izposojo določeno na urniku. Takrat zamenjajo knjige, se o njih pogovorijo s knjižničarko, tekmujejo za Bralno značko in spoznavajo vzdušje knjižničnega prostora. Če knjigo preberejo prej, jo lahko pridejo zamenjati sami.
  • Knjige (strokovne in leposlovne) – lahko si jih sposodijo za 7 dni. Vsako knjigo je možno po poteku izposojevalnega roka podaljšati še za 7 dni, če ni rezervirana za drugega uporabnika.
  • Neknjižno gradivo (avdio in videokasete, zgoščenke, multimedijske zgoščenke) je namenjeno za uporabo pri pouku, zato si ga učenci ne izposojajo
  • Čitalniško gradivo (leksikoni, slovarji, priročniki, enciklopedije, atlasi) in serijske publikacije (časniki, časopisi) lahko uporabljajo uporabniki le v šolskih prostorih (knjižnica, razred).
  • Možne so rezervacije gradiva.
  • Učenci 9. razredov morajo vrniti izposojeno gradivo do 15. junija.
  • Nerednim uporabnikom se lahko izposoja odreče, dokler ne poravnajo svojih obveznosti.

Odnos do knjižničnega gradiva

• S knjižničnim gradivom uporabniki skrbno ravnajo. Poškodovano ali izgubljeno knjižnično gradivo nadomesti uporabnik z novim ali s po vsebini enakovrednim gradivom v dogovoru s knjižničarko.

Obnašanje v prostorih knjižnice. V knjižnici veljajo naslednja pravila:

• 10-krat NE V KNJIŽNICI:

• NE JEM IN PIJEM

• SE NE LOVIM IN SKRIVAM

• NE VPIJEM

• NE TEKAM PO KNJIŽNICI

• NE HODIM PO SEDEŽIH

• NE PREKLINJAM

• SE NE PRETEPAM

• NE TRGAM IN UNIČUJEM KNJIG

• SE NE NORČUJEM IZ MLAJŠIH

• NE UPORABLJAM MOBILNEGA TELEFONA.

• 10-krat DA V KNJIŽNICI:

• BEREM KNJIGE IN REVIJE

• PIŠEM REFERATE

• NAJDEM SVOJ MIR

• SE UČIM

• UPORABLJAM RAČUNALNIK

• SE POGOVARJAM S PRIJATELJI

• REŠUJEM KNJIŽNE UGANKE

• BOGATIM SVOJ BESEDNI ZAKLAD

• IZDELUJEM PLAKATE

• POMAGAM MLAJŠIM UČENCEM.